TAYLAN KESER
MMA, GRAPPLING, NOGI JIU-JITSU

YILMAZ ÇEKEN
MUAY THAI, BOKS

(TIKLAYINIZ)

TAYLAN KESER
MMA, GRAPPLING, NOGI JIU-JITSU

(D. 1980 – İSTANBUL) Türkiyede MMA'nın 2003 yılı itibariyle öncüsü olan eğitmenimiz; Muay-thai’de 2. kademe antrenördür, kickboks siyah kemer, taekwondo siyah kemer 1.dan,Uluslararası Luta Livre eğitmeni, Luta Livre Türkiye baş eğitmeni ve temsilcisidir. Nogi jiujitsu mavi kemer, BJJ mavi kemer sahibidir. Digiturk UFC MMA ve dövüş sporları yorumcusudur.

Çocukluk yıllarından itibaren hiperaktif bir çocukluk geçiren, dövüş sporlarına olan ilgisini ve yeteneğini lisenin ilk yıllarında tanıştığı karate ile aktifleştiren eğitmenimiz Taylan KESER, aynı zamanda ileride devam edecek olan spor kariyerinin de başlangıç zilini çalmış oldu.

Lise hayatının başında Karate dalında başladığı eğitimini , taekwondoya yönelerek mücadele sporlarına bu alandan devam etti. Başlamış olduğu bu yeni disiplini de istikrarla sürdürerek önce siyah kemer, sonra da Taekwondo eğitmeni olarak bütünleştirdi. 2000 yılında Boks, Kickbox ve Thai-box'a başladı. 2003 yılında bu branşlara paralel olarak MMA ve Jiujitsu, Luta Livre çalışmalarına başladı.

Araştırmacı ruhu, sürekli yeniliğe, üretkenliğe açık karakteri ve zirveyi görme potansiyeliyle İstanbul Teknik Üniversi’ne girdiği ilk yılında henüz ülkemizde bulunmayan bir spor olan MMA ile tanıştı. Bu sporu Türkiye’ye tanıtacak olan ilk kişi olacağından habersiz, kendi imkanları doğrultusunda eğitim almaya ve çalışmaya başladı. Zaten dövüş sporcusu ve idmancı olan eğitmenimiz haftanın 7 günü MMA için de idman yapmaya başladı. Çalıştığı eğitim metodları dünya çapında alanlarında zirve yapmış olan Bas Rutten, Royce Gracie, Cesar Gracie, Randy Couture gibi isimlerin programlarından oluşmaktaydı. İçerisinde birçok spor branşı barındıran MMA ayakta (muay-thai, boksu..) yerde (ji-jiutsu, grappling..) ve ikisinin arasında (güreş) çalışmayı gerektiriyordu. Spor olanakları adına zengin bir üniversitede olmasının sağladığı avantajla tüm boş zamanlarını sporla değerlendiren eğitmenimiz , gerek kulüp arkadaşları, gerekse öğrenci değişim programlarıyla gelen aynı zamanda bu sporlarla uğraşmış Türk ve yabancı uyruklu arkadaşlarıyla partner sorununu gidermiş oldu. Haftanın 7 günü üçer saatlik çalışmalarla, hem teknik idman, ağırlık idmanı , hem de düzenli dövüşerek büyük bir performans sergiliyordu. Akabinde yurtdışından getirdiği çeşitli eğitmenlerle de çalışmaya, seminerlere ve kendini geliştirmeye devam etmiştir. Grappling ve Nogi Jiu-Jitsu, BJJ mavi kemere sahip olan eğitmenimiz, Türkiye’de bir ilki yaparak Avrupa Luta Livre Grappling başkanı ve Avrupa şampiyonu Andreas Schmith’i Türkiye’ye getirmiş ve Luta Livre Grappling çalışmaları yapmıştır. Böylelikle güreşe benzeyen, üste giysi giyilmeden yapılan ve MMA’de çok önemli olan eklem kilit ve boğmalarına dayalı Luta Livre Grappling sporunu da ülkemize kazandırmıştır. Dünya Luta Livre Başkanı D. Dane ile çalışmlaarı ertesi Luta Livre & Vale Tudo Türkiye Temsilcisi ve baş koçu olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Üniversitede okuduğu yıllar içerisinde spora katkı ve üretim adına birçok çalışmalarda bulunan eğitmenimiz Taylan KESER, Taekwondo, Kickboxig, Fittnes, Güreş, MMA, Muay-Thai Kulüplerini bizzat kendisi kurarak okuduğu üniversiteye kazandırmış oldu.

Okul sonrası spora bir yıl ara vermenin ardından üniversiteden MMA eğitimi vermesi için çağrılması üzerine geri döndü ve çalışmalarına kaldığı yerden devam etti.. MMA sporunu merak eden herkesin öğrenmesi ve ülkemizde gelişmesi adına 2009 yılında ÜNİ-MMA yı kurdu. Üni-MMA bünyesinde Özel Kulüplere, İstanbul Teknik Üni. Boğaziçi Üni. Ve İstanbul Aydın Üni.’nin MMA kulüplerine, Bilgi Üniversitesi MMA, Topuz Fight Academy ve çeşitlil salonlara MMA eğitimi vermiştir ve eğitim vermeye devam etmektedir. ÜNİ-MMA ülkemizde MMA ve dövüş-savunma sporlarını öğrenmek isteyen herkesin eğitim alabileceği bir Organizasyondur. Türkiyenin haricinde Amerika ve Suudi Arabistan'da temsilcilikleri vardır. Halen ÜNİ-MMA çatısı altında eğitim vermeye devam eden eğitmenimiz, aynı zamanda kendisi çıkacağı profesyonel maçlar için hazırlık yapmaktadır.

MMA , Grappling ve Nogi Jiu-Jitsu branşlarından sorumlu olan eğitmenimiz Taylan KESER sporcu kariyerinin haricinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği okumuş ve aynı zamanda CCNA-CCNP belgeleriyle Network Mühendisi olarak ikinci bir kariyere de sahiptir, lisanslı hobileri arasında Paraşüt, Yamaç Paraşütü, SCUBA bulunmaktadır.