MMA

MMA(mixed martial arts), "karma dövüş sanatları" olarak tanımlanabilir. MMA'da ayakta ve yerde her türlü darbe, boğuşma, kilit, boğma teknikleri mevcuttur ve serbesttir. Yerdeki rakibe vurulabilir, boğma yada eklem kilitleriyle mücadele bitirilebilir.

MMA'nın branşlaşmasının temellerinin atılması, Denver Colarado'da 1993 yılında ilki gerçekleştirilen kuralsız ve sikletsiz dövüş turnuvası olan UFC organizasyonuna kadar dayanır. Bu turnuvadan ve devamındaki turnuvalardan sonra sporcular, daha etkin ve başarılı olabilmek için; branşlarını diğer branşlarla harmanlanmaya başlamıştır. Artık sporcular;ayakta olduğu gibi, yerde de boğuşma, darbe ve kilitleri içerecek şekilde yapılanmıştır. Hangi stili ne oranda karıştıracağı sporcunun kendisine kalmıştır.

UFC 150'ün geride kaldığı günümüzde, bu spor dünyada 16 yıllık bir evrim ve gelişme göstermiştir. MMA'nın uzun süredir icra edildiği Amerika, Japonya , Rusya vb. ülkelerde MMA nın izleyici kitlesi dövüş sporları içerisinde en yüksek sayıya sahiptir. Bir ÜNİ-MMA üyesi olan, İTÜ-MMA 2003 yılından itibaren Türkiye'de MMA adına çalışmakta ve Taylan Keser öncülüğünde eğitim vermektedir.

MMA'nın dünyada da resmi olarak branşlaşmakta yaşadığı en büyük sıkıntı; kural serbestliğinin çok geniş olması ve MMA'nın doğası gereği tek bir stille yada belirlenmiş bir kaç sitilin karmasıyla kısıtlanamayacak olmasıdır. Günümüzde; karate, judo, thaiboxing, sanda , güreş, taekwondo, kungfu , jiu-jitsu vb stillerden kendilerini uygun tamamlama ve taktiklerle sergileyen pek çok şampiyon ve sporcu vardır. MMA'da artık önemli olan, stiller değil; sporcu tarafından, her türlü stilden seçilen teknikler ve bu tekniklerin kombinasyonu sonucunda alınan verimdir.